Bílý ocet je skvělým a přírodním čisticím prostředkem, který si získal popularitu díky svému širokému spektru použití. Je bezpečný, ekologický a navíc velmi levný. Ale jak přesně lze bílý ocet využít při úklidu?
1. Čištění skla a zrcadel: Smíchejte rovné díly octa a vody do spreje. Postříkejte sklo nebo zrcadlo a otřete suchým hadříkem nebo novinovým papírem.
2. Odstranění vodního kamene: Naneste ocet přímo na oblasti postižené vodním kamenem a nechte působit několik minut. Poté otřete houbou nebo hadříkem.
3. Čištění kuchyňských a koupelnových povrchů: Smíchejte rovné díly octa a vody do spreje. Postříkejte povrch a otřete čistým hadříkem.
4. Odstranění pachů: Ocet je skvělý na odstranění nepříjemných pachů. Může se například nalít do mísy a nechat působit v místnosti, nebo se může použít k vyčištění odpadkových košů.
5. Praní prádla: Přidáním octa do praní se dosáhne lepšího vyprání prádla a odstraní se nepříjemné pachy.
6. Čištění podlah: Do kbelíku s vodou přidejte půl šálku bílého octa a tímto roztokem umyjte podlahu.
7. Odstraňování skvrn: Na většinu skvrn stačí aplikovat ocet a nechat ho působit před praním.
8. Čištění myčky: Provedete-li občas prázdný cyklus myčky nádobí s ocetem, pomůže to odstranit vodní kámen a jiné nečistoty.
9. Čištění mikrovlnné trouby: Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1, umístěte do mikrovlnky a zapněte na 5 minut. Pára uvolní nečistoty a ty pak snadno setřete hadříkem.
10. Čištění WC: Ocet můžete vylít přímo do misky WC, nechte ho působit a následně vyčistěte kartáčem.
Bílý ocet je tak univerzálním pomocníkem, který vám může ulehčit úklid téměř v jakékoliv části domácnosti. Je důležité si však uvědomit, že ocet je kyselý a může poškodit některé materiály, jako jsou mramor, vápenec nebo dřevo. Proto je vždy dobré si předem ověřit, zda je bezpečné ocet na daném materiálu použít.